להצטרפות*3080

גודל טקסט

סיימתם אימון גופני? הגוף שלכם זקוק למגנזיום

כמעט כל מי שמקפיד על שגרת אימון גופני או השתתפות בפעילויות ספורטיביות יודע כמה זה חשוב לספק לגוף בראש ובראשונה נוזלים, כלומר מים וכן להקפיד על תזונה מותאמת הכוללת חלבונים, פחמימות , ויטמינים ומינרלים.

מסתבר שישנו מינרל ספציפי שעל פי מחקרים עדכניים תורם להגברת היכולת הספורטיבית ולשיפור הישגים  ואשר נוטה להיות חסר במים ובמזון שלנו מדובר על מגנזיום, מינרל שמשתתף בתהליכי ייצור האנרגיה של הגוף ובעוד מגוון תפקידים שיוצגו בהמשך. אם אתם מקפידים לשמור על כושר ועדיין לא מכירים את חשיבותו או מתלבטים  מאילו מקורות תוכלו לספק אותו לגוף בקלות וביעילות, הכתבה הזאת מיועדת לכםמסתבר שישנו מינרל ספציפי שעל פי מחקרים עדכניים תורם להגברת היכולת הספורטיבית ולשיפור הישגים  ואשר נוטה להיות חסר במים ובמזון שלנו מדובר על מגנזיום, מינרל שמשתתף בתהליכי ייצור האנרגיה של הגוף ובעוד מגוון תפקידים שיוצגו בהמשך. אם אתם מקפידים לשמור על כושר ועדיין לא מכירים את חשיבותו או מתלבטים  מאילו מקורות תוכלו לספק אותו לגוף בקלות וביעילות, הכתבה הזאת מיועדת לכם.

תפקידי המגנזיום

את המגנזיום אפשר למצוא בגופם של כל היצורים החיים ומדענים מעריכים שהוא מעורב בכ-300 תהליכים שונים. אלו הם כמה מהמרכזיים שבהם:

מגנזיום הוא מינרל תוך תאי – כלומר רובו נמצא בתוך התאים ( ולא בנוזל שמסביבם) –וחיוני  לתהליכי הפקת אנרגיה בתאים ולכן הוא חשוב במיוחד לשריר הפעיל.
למגנזיום תפקיד חשוב בוויסות חום הגוף. חשיבותו עולה במיוחד בזמן פעילות גופנית היות ומאפשר לחום הרב הנוצר בפעילות להתפנות  החוצה מהגוף על ידי נידופו בזיעה. קירור יעיל של הגוף הוא קריטי לתפקוד תקין בזמן פעילות גופנית וגם במנוחה .  מגנזיום הוא אחד מהמינרלים המופרשים בזיעה .
המגנזיום משתתף בסנתזה של פחמימות וחלבונים ומשתתף בתהליכי הפירוק והבנייה שמתרחשים בגופנו ללא הפסקה ובכלל זה  במהלך ולאחר פעילות גופנית.
פעולת השרירים והרפייתם קשורים באופן הדוק למגנזיום וכאשר אין לגוף מספיק ממנו אנו סובלים משרירים נוקשים, התכווצויות שרירים ,  כאבי ראש ורעידות.
המגנזיום  משתתף בבניית העצמות והשיניים ולכן הוא חיוני לחיזוקן ולבריאותן. עצמות חזקות ובריאות הן תנאי הכרחי לפעילות גופנית ומקטינות סיכון לשברי מאמץ .
בזכות השפעתו של המגנזיום לחץ הדם שלנו נשמר בצורה טובה יותר . לחץ דם תקין חיוני לתפקוד הלב וכלי הדם בעוד שיתר לחץ דם , עלול לגרום לבעיות חמורות כגון אוטם לבבי ושבץ מוחי.
בנוסף להשפעתו ותרומתו  להרפיה של השרירים, מגנזיום הוא גם בעל השפעה מרגיעה על מערכת העצבים, שמשפרת את מצב הרוח שלנו ואף מסייעת לטיפול בכאבי ראש מסוגים מסוימים.

מדוע חשוב לצרוך מגנזיום לפני ואחרי אימון גופני?

כפי שניתן לראות, יש הרבה סיבות חשובות לכך שצריך להקפיד על צריכת מגנזיום מספקת, אך מדוע הדבר חשוב כפליים עבור ספורטאים? המאמץ הגופני  מעלה את הצורך של הגוף באנרגיה זמינה, מגנזיום הוא מינרל החיוני להפקת אנרגיה הנחוצה לפעילות . כמו כן – מחסור במגנזיום עלול לפגוע ביכולת של הגוף לקרר את עצמו ובכך להעלות את חום הגוף דבר שיפגע ביכולת הביצוע ובעבודת השריר. כמו כן אסור לשכוח שהלב, המשאבה שאחראית על זרימת הדם התקינה בגוף, הוא למעשה שריר, והמגנזיום הוא מינרל הכרחי עבור תפקודו התקין. בנוסף, מחקרים מראים בבירור כי רמת המגנזיום בגוף יורדת בעקבות הזעה  וסטרס גופני. אם לגוף אין מספיק מגנזיום אנחנו עלולים לסבול משרירים תפוסים זמן רב אחרי פעילות גופנית וחומצת החלב שתצטבר בהם לא תתפרק ביעילות. מכאן שלאחר אימון גופני  אשר מוריד את רמות המגנזיום בגוף ומצריך פעילות מאומצת של הלב, חשוב מאוד להחזיר את רמות המגנזיום למצב תקין שיימנע פגיעות בגוף ויעזור להפיק את המרב מהפעילות הספורטיבית.

מקורות מומלצים ומפתיעים למגנזיום

לפני שתכירו כמה מאכלים שעשירים במגנזיום ואת הדרך הפשוטה והמפתיעה לצרוך אותו ביעילות, כדאי שתכירו את כמות המגנזיום היומית המומלצת לצריכה:

סוג אוכלוסיהכמות מגנזיום ביום
גברים בגילאי 14 עד 70 ומעלה410 – 420 מ"ג 
לנשים בגילאי 14 עד 19360 מ"ג 
נשים בגילאים 19 עד 70 ומעלה310 – 320 מ"ג 

 

בעקבות השינויים בתפריט של העולם המערבי המודרני רובנו לא צורכים מספיק מגנזיום ואנו גם חשופים ליותר ויותר גורמים שמשפיעים לרעה על יכולת הגוף לספוג אותו (למשל תכשירים ומאכלים משתנים, תרופות אנטיביוטיות מסוימות וכדומה). לכן כדאי להעשיר את התפריט במזונות כמו גרעינים ואגוזים ( כמו למשל זרעי פשתן  דלעת , אבטיח חמניות , שקדים אגוזי ברזיל) ירקות ירוקים עליים ( תרד, מנגולד, פטרוזיליה ),קטניות ( כגון פולי סויה, שעועית לבנה), דגנים מלאים (בורגול, לחם חיטה מלא)  , אבוקדו בננות ושוקולד. . יחד עם זאת, מסתבר שמים יכולים להוות מקור חשוב ומשמעותי להשלמת צריכת המגנזיום היומית. לאור העובדה שרוב המים המסופקים לנו היום הם מים מותפלים שאינם מכילים מגנזיום, כדאי לבחור במים מינרלים המכילים מגנזיום בריכוז של  לפחות 20 מ"ג לליטר. תכולת המגנזיום מפורטת בטבלת ההרכב כך שקל ונוח לבחור ולהשוות.

מחקרים רבים מצביעים על כך שמגנזיום שמקורו במים נספג בגוף טוב יותר ממגנזיום שמקורו במזון כיוון שבמים המגנזיום מופיע כיון מסיס הנספג הצורה טובה לגוף. אחד מהמחקרים האלו הראה שהספיגה הזו אף משתפרת כאשר אוכלים ארוחה ושותים מים מינרליים עשירים במגנזיום העובדה שאנחנו שותים מים לאורך כל היום בכמויות קטנות אף מעלה את ספיגת המגנזיום מהם. מחקר נוסף גילה שמים מינרליים יכולים לספק לגוף כמות משמעותית של מגנזיום וסידן, וזאת מבלי לשנות דבר בהרגלי התזונה האחרים שלנו. עוד יתרון חשוב  של מים הוא העובדה שאינם מספקים קלוריות ואינם תורמים לעלייה במשקל. עבור אנשים העוסקים בספורט אשר ממילא צריכים להגביר את כמות השתייה שלהם , בחירה במים מינרליים המכילים כמות משמעותית של מגנזיום, מעל 20 מ"ג מגנזיום לליטר , היא דרך קלה ופשוטה להגביר את צריכת המגנזיום ולשמור על ההישגים ,הכושר והבריאות.

לקבלת הצעת מחיר לשירות הברים שלנביעות

מחשבוןצריכת מים

הורידו את האפליקציה