להצטרפות*3080

גודל טקסט

חשיבות מים מינרליים לבריאותם של תינוקות

כשמדובר בבריאות של הילדים שלנו אנחנו מוכנים לעשות כל דבר. אחד ההרגלים החשובים לבריאות של הקטנטנים שלנו הוא העדפת שתיית מים. פשוט, קל וללא סיכונים. אפשר ורצוי להנחיל את התורה החל מגיל שבעה חודשים. כל מה שנחוץ הם מודעות ובקבוק מים מינרלים לתינוק.

מאת: שרון דבוש, דיאטנית קלינית

המלצות שתיית מים מינרלים לתינוקות

מים מינרלים לתינוקות גיל 6 חודשים:

תינוקות בריאים אינם זקוקים לתוספת שתייה כלל. את כל הנוזלים הדרושים להם מספק חלב האם או תחליף חלב אם. תוספת של מים לתינוקות בתקופה זו עלולה לגרום להם לאכול פחות. במידה ותינוקך חולה או חשוף לתנאי חום בלתי רגילים יש להתייעץ עם רופא מטפל בקשר לתוספת נוזלים.

מים מינרלים לתינוקות מגיל 7 חודשים:

יש לשלב מים בתזונת התינוק שתייה. ההמלצות לשתייה, מדברות על שתייה של 600 מ"ל נוזלים ליום כלומר כ – 3 כוסות.

מים הם הנוזל המומלץ ביותר לשתייה!

שתיית מים היא הרגל חשוב מאוד לחיים אשר מומלץ לסגל כבר בינקות.

להעדפה של מים יתרונות רבים: 

  • הם אינם מכילים קלוריות הגוררות השמנה מיותרת
  • אינם מכילים סוכר המעלה סיכון לעששת שיניים
  • אינם פוגעים בתאבון
  • ואינם מכילים תוספות כגון  חומרי טעם וצבע מלאכותיים או ממתיקים

על פי הוראות משרד הבריאות, לתינוקות עד גיל שנה, יש להרתיח את המים ( מכל סוג ) הרתחה מלאה, כלומר, בקומקום הרותח ב 100 מעלות למשך שתי דקות.

איכות המים – נקודה חשובה למחשבה

מערכות גופם של תינוקות  נמצאות בשלב של בנייה והתפתחות והן עדיין אינן בשלות. לאיכות המים ותכולתם ישנה השפעה על כלל המערכות והאיברים המתפתחים. עקב רגישותם המוגברת של התינוקות, עלינו כהורים מוטלת החובה לספק להם מים באיכות הגבוהה ביותר.

מים אינם רק מים !

הנוסחא הכימית של מים היא H2O – שני אטומים של מימן הקשורים לאטום אחד של חמצן, אולם בפועל רק מים מזוקקים עומדים בהגדרה זו ואינם  מכילים תרכובות נוספות פרט למים עצמם.  מי גשמים, ברד ושלג הם הקרובים ביותר בהרכבם למים מזוקקים. לעומתם, מים המצויים בטבע מכילים כמויות משתנות של מרכיבים שונים המתמוססים לתוכם כאשר הם באים במגע עם הקרקע והסלעים.  

חלק מהרכיבים הללו טובים ומועילים לגופנו וחלקם עלולים להזיק לבריאות. היות ואנו צורכים כמויות לא מבוטלות של מים מדי יום ולאורך שנים ארוכות יש בהחלט חשיבות לסוג המים שאותו אנו שותים. מסתבר  שגם מים אפשר ואף רצוי לבחור בחוכמה.

כיצד לבחור את הטיפה הנכונה?

שני פרמטרים עיקריים יעזרו לנו לבחור נכון את "המים שלנו":

1. ניקיון המים - מקור המים הוא זה שיקבע את איכותם. המים המומלצים לשתייה הם אלו שמגיעים ממקור נקי ואשר נמצאים תחת בקרה ופיקוח הדוקים וקפדניים.

2. הרכב המינרלים - מעבר לנוזלים, מים  יכולים לספק לגופנו גם מינרלים. מקור המינרלים הללו בקרקעות דרכם חלחלו המים. מים העשירים במינרליים מינרלים חיוניים יכולים להוות מקור חשוב להשלמת הצריכה היומית המומלצת של המינרלים השונים.  מחקרים קובעים כי ככל שתכולת הסידן והמגנזיום שבמים גבוהה ותכולת הנתרן והחנקות  שבהם נמוכה, תרומתם לבריאות עולה.

טיפים לעידוד שתיית מים מינרלים לתינוק* :

טיפת מושג :

לרוב, תינוקות עד גיל שנה שותים מים ברצון. עצם החוויה של שתייה מבקבוק כבר ממריצה אותם לשתות ולכן אם יתנו להם מים בבקבוק הם ייהנו מהחידוש, ישחקו עם הפטמה ובדרך כלל גם ישתו את המים. מומלץ להציע מים בקימה, אחרי ארוחה, במהלך פעילות ולפני השינה.

*הכוונה לתינוקות מגיל 7 חודשים ואילך. בחצי השנה הראשונה לחיים אין צורך בתוספת שתייה מעבר להנקה.

מה עושים כשהתינוק* מסרב לשתות מים ?

היו עקביים  - גם תינוק צריך להתרגל לטעם החדש ולחוויית השתייה וזה לעיתים לוקח זמן. לא להתייאש ולהמשיך להציע מים בכל הזדמנות, מספר פעמים במשך היום.

אל תקבעו עובדה - אל תמהרו לקבוע עובדה שהתינוק לא אוהב מים. חשיפה עקבית לאורך זמן יכולה לגרום גם לתינוק העקשן ביותר להתרגל לטעם ולשנות את דעתו.

הסתפקי במועט - עבור תינוקות קצת יכול להיות הרבה: גם אם הוא לוגם מספר לגימות קטן בכל פעם זה טוב. בהדרגה הוא יגדיל את הכמויות.

הבדילי את המים מהחלב - לעיתים כשמציעים לתינוק בקבוק מים הוא חושב שהוא עומד לקבל בקבוק חלב והאכזבה שלו עלולה להביא אותו לידי בכי וסירוב לשתות מים. אם זה המצב הציעי לו לשתות מים מבקבוק אחר, שונה בצבעו או בצורתו מהבקבוק הרגיל של החלב. כמו כן, אל תציעו לו מים כשאתם יודעים שהוא רעב ומצפה לאכול.

חדשו לו - תינוקות אוהבים חידושים. נסו להציע מים מכוס רגילה או מכוס עם פיה מיוחדת למניעת טיפטופים.

בדקו מה הוא מעדיף - נסו להציע מים בטמפרטורות שונות ובדקו מה הוא אוהב.

שמשו לו מודל לחיקוי - שתו יחד אתו והראו לו שגם אתם נהנים משתית מים.

*המלצות לתינוקות בריאים מגיל 7 חודשים ואילך. בחצי השנה הראשונה לחיים אין צורך בתוספת שתייה מעבר להנקה.

לקבלת הצעת מחיר לשירות הברים שלנביעות

מחשבוןצריכת מים

הורידו את האפליקציה