להצטרפות*3080

גודל טקסט

זיהום במי השתייה – זה יכול לקרות, וצריך לדעת מה לעשות

זיהום במי השתיה – זה יכול לקרות, וצריך לדעת מה לעשות.

מים הם חיים. יש מקומות בעולם בהם הגישה למים נקיים שאינם מזיקים לבריאות היא מבצע יום יומי, בעולם המודרני הגישה שלנו למים נקיים ובריאים היא קלה ופשוטה, אבל גם פה צריך להיות ערניים ולוודא שהמים שאנחנו מקבלים לברז הם אכן מים בטוחים וטובים.

מי שאחראי על איכות מי הברז בישראל, הוא משרד הבריאות. תקנות בריאות העם מגדירות מעל 90 מזהמים כימיים כגון מתכות , חומרי הדברה, חומרים אורגניים משפכים תעשייתיים, חיידקים מחוללי מחלות ועוד, אשר נבדקים במי השתייה שלנו על בסיס קבוע כדי לוודא שהם נקיים.  כאשר הבדיקות יוצאות לא תקינות, או כאשר מקבל משרד הבריאות הודעה על זיהום אפשרי במי השתייה באזור מסוים, יוצאת מיד הודעה לתושבים להפסיק להשתמש במי הברז לשתייה, לבישול ולשימושים נוספים. לפעמים תשמעו על כך מהודעות בכלי התקשורת, ולפעמים מהרשות המקומית או תאגיד המים שיבקשו מכם שלא להשתמש במים עד הודעה חדשה (בדרך כלל כמה שעות לפחות).

סיבה לדאגה?

הזיהומים שנמצאים במים יכולים להיות ממקורות שונים, כאשר מקור הזיהום הוא חיידקי ההנחיה אלינו היא שעלינו להרתיח את המים שיוצאים מהברז,  על מנת לחטא אותם מחיידקים. במקרים אלו אין להשתמש במי הברז וגם לא במים ממכשירי סינון ביתיים, ללא הרתחה של המים ל 100 מעלות ומעלה.

מדוע?

משום שמזהמים חיידקיים מתים רק כאשר טמפרטורת המים היא 100 מעלות ומעלה, והמסננים הביתיים אינם  מגיעים לטמפרטורה הזאת. ולכן אין בטחון שהמים מהסנן יהיו נקיים מחיידקים. בנוסף, מנורת ה UV שאמורה לקטול את החיידקים לא תמיד יכולה לעמוד בחריגות האלו.  

כאשר מדובר על זיהומים שאינם ממקור חיידקי, כמו זיהום מחומרים אורגניים או כימיים, גם הרתחה אינה עוזרת, והודעת משרד הבריאות אוסרת על שימוש במים מהברז או מסנן ביתי בכל צורה שהיא. הפתרון היחיד במקרה כזה היא להשתמש לכל דבר – שתיה, בישול, צחצוח שיניים וכו' במים מינרליים בבקבוקים.  

וכשזה נגמר? אפשר לחזור לשגרה?

כאשר משרד הבריאות מטפל בבעיה ומוציא הודעת הרגעה שאפשר לחזור ולהשתמש במי הברז באזור הבעייתי, צריך עדיין לזכור שני דברים – המים המזוהמים עדיין יכולים להימצא בתוך הצנרת שלכם, לכן אם אתם משתמשים במי ברז כדאי לפתוח את הברזים במשך עשרים דק' כדי להוציא אותם מהמערכת, ולהיות בטוחים שאתם משתמשים במים נקיים. אם אתם משתמשים בסנן ביתי, הבעיה יכולה להיות חמורה יותר. הזיהומים החיידקיים עלולים להיכנס לתוך הסנן עצמו, להתרבות בו, ולפרוץ את הסנן שמפסיק בעצם לעשות את פעולת הסינון מאותו רגע. גם זיהום כימי יכול להצטבר בשלב הזה בתוך הסנן ולהפוך אותו למזהם בפני עצמו, וכאמור, כאן, הרתחה של המים אינה מועילה .

עוד בעיה היא העובדה שבתוך המכשיר עומדים 4 ליטר מים באופן קבוע, ובמצב כזה, ברור שאלו מים מזוהמים ויש לרוקן אותם מתוך המכשיר לפני שממשיכים להשתמש בו.

ההוראות של חברות הסננים הן שאחרי זיהום במי הברז – "במקרה של הודעות ממשרד הבריאות או מהרשויות המוסמכות בדבר סיכון תברואתי או כל פרסום אחר בנוגע לאיכות מי הרשת המסופקים, יש להרתיח את מי השתייה ולנהוג בהתאם להוראותיהם לאחר שהוסר המחדל התברואתי עפ"י הודעותיהם, אנו ממליצים ליצור קשר עם החברה לקבלת הנחיות נוספות." נשאלת השאלה למה חברות הסנן לא לוקחות את האחריות על עצמן, גם להודיע על הזיהום, גם להודיע על סיומו, ויותר מכך, ליידע את הצרכנים שלהם מה לעשות במקרה כזה כדי להגן על עצמם?

אז בפעם הבאה שאתם מקבלים הודעה שמי הברז שלכם מזוהמים ואינם ראויים לשתייה, שימו לב, הרתיחו מים אם אלו ההוראות, בדקו את הסנן הביתי שלכם, או בטוח יותר – עברו למים מינרליים.

 

לקבלת הצעת מחיר לשירות הברים שלנביעות

מחשבוןצריכת מים

הורידו את האפליקציה