פלואוריד: איך הוא מגיע לגוף שלנו?

ניתן למצוא פלואוריד, שהוא מינרל טבעי, בריכוזים שונים בכל מקורות המים הטבעיים וכן במזונות ומשקאות שונים. איך תדעו מהי הכמות שאתם זקוקים לה ולמה הוא כל כך חשוב לבריאות השיניים?

מאת: שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת | 17 Oct
מים זורמים דרך ענף בטבע

ניתן למצוא פלואוריד, שהוא מינרל טבעי, בריכוזים שונים בכל מקורות המים הטבעיים וכן במזונות ומשקאות שונים. איך תדעו מהי הכמות שאתם זקוקים לה ולמה הוא כל כך חשוב לבריאות השיניים?

הפלואוריד, חסר טעם הריח והצבע הוא מינרל המצוי באופן טבעי בקרום כדור הארץ. ניתן למצוא אותו במגוון רחב של תרכובות מינראליות ובמיני סלעים – בעיקר סלעים געשיים וסלעי משקע.
ניתן למצוא פלואוריד בריכוזים שונים, בכל מקורות המים הטבעיים וכן במזונות ומשקאות שונים. רוב המזונות מכילים כמויות נמוכות של פלואוריד . רמות הפלואוריד במקורות המים יכולות להשתנות מאוד מאזור לאזור מ 0 ועד רמות של 4 ויותר מ"ג/ליטר.

במקרים קיצוניים הרמות יכולות להגיע גם מעל 10 מ"ג לליטר. באזורים בהם יש שכיחות גבוהה של סלעים עתירי פלואוריד גם מי השתייה המחלחלים דרכם יכילו רמות גבוהות באופן טבעי של פלואוריד. באזורים אלו צריכת הפלואוריד על ידי האוכלוסייה המקומית תהיה גבוהה בהתאם.
לעומת זאת באזורים בהם הקרקע דלה בפלואוריד, מי השתייה יכילו רמות נמוכות של המינרל ויעלה החשש לצריכה נמוכה מדי של פלואוריד בקרב האוכלוסיה.
צריכה מיטבית של פלואוריד הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי   WHO,  המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן ( CDC ) וארגונים ממשלתיים ורפואיים רבים נוספים כאחד הנושאים החשובים בתחום של קידום בריאות לכלל האוכלוסייה.

מקורות לצריכת פלואוריד

מים ומזון
מי שתייה נחשבים למקור חשוב ומשמעותי לצריכה של פלואוריד. הפלואוריד מגיע למים מהקרקע דרכה חלחלו המים או כתוסף בתהליך ההפלרה. על פי ההמלצות של Department of Health and Human Services הרמה האופטימאלית של פלואוריד במי שתייה היא 0.7 מ"ג לליטר.

בישראל , על פי נתוני משרד הבריאות , מקורות מי השתייה – מי תהום ומים עיליים – הינם דלים בפלואוריד. למרות שמי ים מכילים כמות משמעותית של פלואוריד, בתהליך התפלת המים מוצא הפלואוריד יחד עם יתר המינרלים ולכן מי שתייה מותפלים אינם מכילים פלואוריד.

משחות שיניים
משחות שיניים המכילות פלואוריד מהוות מעל 90% ממשחות השיניים הקיימות בשוק. שימוש קבוע במשחות שיניים המכילות פלואוריד הוא אמצעי יעיל מאוד להפחתת סיכון להתפתחות עששת שיניים בייחוד בארצות שמי השתייה בהן דלים בפלואוריד כמו ישראל.
יחד עם זאת משחות שיניים אלו עלולות להעלות את צריכת הפלואוריד היומית באופן משמעותי ,בעיקר בקרב ילדים קטנים הנוהגים לבלוע חלק מהתכשיר. מעריכים כי ילדים עד גיל 6 שנים עלולים לבלוע בממוצע 0.3 מ"ג פלואוריד ממשחת השיניים בכל הברשה. כמות זו שווה ל 30% מסך הצריכה היומית המומלצת עבור ילדים בגלאי 4-8 שנים.

על מנת להקטין את הסיכון לצריכה עודפת של פלואוריד ממשחות שיניים על ידי ילדים ממליץ משרד הבריאות להורים להדריך וללוות את הילדים בזמן צחצוח השינים. בנוסף מומלץ להתחיל שימוש במשחות שיניים רק החל מגיל שנתיים , להשתמש במשחת שיניים המותאמת לגיל הילד ( תכולת הפלואוריד במשחות עולה עם הגיל ) ולהגביל את כמות המשחה עבור ילדים צעירים.
אין ספק, לפלואוריד חשיבות גבוהה מאד לבריאותנו ולבריאות ילדנו. כמו כל מינרל, יש לצרוך אותו במינון המתאים. לכן, חשוב לבדוק על גבי תווית המשקה או המזון, האם מינרל זה קיים ואם כן, באיזו כמות.

במים המינרליים הטבעיים של נביעות יש פלואוריד במינון של 0.22 מ"ג לליטר. הפלואוריד מגיע למים באופן טבעי מסלעי הגיר והדולומיט דרכם הם מחלחלים, ללא התערבות חיצונית כלשהי.
מדובר בכמות קבועה, לא משתנה ובמינון נמוך המתאים לתינוקות וילדים.

שרון דבוש – חלילי דיאטנית קלינית מוסמכת | מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.

שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת

מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.