מסנן מים ביתי או מים מינרליים טבעיים?

מה משפיע על הרכב המים שאנחנו שותים ואיך הוא יכול להשפיע עלינו?

מאת: מערכת נביעות | | 10 Oct
מטבח חדיש עם אי באמצעו

מי השתייה העומדים לרשות הצרכן בישראל הם מי ברז, מים מסוננים ומים מינרליים. זה נשמע כמו "מים", "מים" ו"מים", אז החלטנו לספר לכם על מים מעבר למה שהעין, האף והחיך האנושיים מסוגלים לקלוט.

טיפות גשם, ברד ושלג הם הקרובים ביותר בהרכבם למים מזוקקים: מים שהם רק מים ואשר אינם מכילים תרכובות נוספות פרט למולקולות של מים (H20). לאחר שירדו מהשמים ופגשו בקרקע מתחילים המים להמיס לתוכם רכיבים שונים מהסביבה שדרכה הם מחלחלים, לפיכך, מים המצויים בטבע מכילים כמויות משתנות של מרכיבים רבים ושונים המקור שממנו מגיעים המים וכן הצנרת דרכה הוזרמו הם אשר משפיעים וקובעים את הרכב המים שאנו שותים..

מידע שאסור לסנן

מי ברז מגיעים ממקורות רבים ובאיכות משתנה. חלחול בקרקעות מזוהמות ובצנרות שונות עלול להגיר לתוכם כימיקאלים ומתכות אשר בצריכה קבועה ויומיות אינם רצויים. סינון המים הוא פתרון בעל יעילות מוגבלת וחלקית. המסננים הביתיים מצליחים לשפר את טעם וריח המים הודות לסנן הפחם הפעיל המצוי בהם אשר קושר אליו תרכובות כלור ומסלק אותם מהמים. בנוסף, הסננים הביתיים מוציאים מהמים חלקיקים גדולים כגון גרגירי חול. אם מי השתייה המגיעים לבית שלך מכילים מזהמים נוספים – לרבות חומרי הדברה, דלק, שאריות תרופות ומתכות כבדות – גם אחרי סינון במכונת הסינון הביתית הם יישארו במים. בנוסף, סנן הפחם הפעיל עלול להוות קרקע להצטברות חיידקים ולזהם בעצמו את המים.

היות וכאמור מי הברז מגיעים ממקורות שונים הרכבם אינו ידוע לנו הצרכנים והוא גם אינו קבוע ונתון לשינויים רבים. בסופו של דבר אנחנו לא באמת יודעים מה נכנס לברז שלנו ומה נמצא בכוס המים שלנו.

מים מינרליים טבעיים, לעומתם, הינם מים המגיעים ממקור יחידי ,ידוע ובעיקר איכותי ביותר. היתרונות העיקריים והחשובים של מים מינרליים הם ניקיונם ובטיחותם לשתייה. החוק מגדיר מים מינרליים כמים שאפשר לשתות כפי שהם ללא כל חשש או צורך לתקן או לשפץ.

הרכבם הקבוע והיציב של המים המינרליים נובע מהעובדה שמקור מים יחיד מספק מים בהרכב אחיד שאינו משתנה. פירוט התכולה על גבי התווית מאפשר לנו לדעת בדיוק מה אנחנו מכניסים לגוף שלנו וגם להשוות ולבחור בהרכב הטוב ביותר עבורנו.

להבדיל מסוגי המים האחרים, מים מינרליים נבדקים באופן מקיף וקפדני  וכל צרכן מקבל עליהם אחריות מלאה.

מחקרים מעודדים

עם העלייה העולמית בצריכה של מים מינרליים , ולאור ההבדלים המשמעותיים בהרכב המינרליים בהם, נערכו מחקרים רבים על מנת לבדוק את ההשלכות של שתיית מים אלה על הבריאות.
כיוון שכיום ההשמנה היא הבעיה העיקרית בעולם המערבי מתקיים חיפוש מתמיד אחר תזונה איכותית  ובעלת תרומה קלורית נמוכה ככל האפשר.

מים מינרליים, חסרי הקלוריות, הם פתרון מצוין כמקור של מספר מינרלים ויסודות חיוניים לגוף האדם. המינרלים העיקריים שנבדקו הינם סידן ומגנזיום. מסתבר שמים מינרליים המכילים סידן ומגנזיום בכמות משמעותית יכולים להוות מקור חשוב להשלמת הכמות היומית הנדרשת עבורם , לצד האוכל. סידן ומגנזיום חיוניים לתפקוד יעיל של שריר הלב, לשמירה על לחץ דם תקין, לבנייה וחיזוק העצמות ולתפקודים רבים אחרים בגופנו.  לאור העובדה כי התזונה המערבית נוטה להיות דלה בסידן ומגנזיום וכי הספיגה שלהם ממים הינה גבוהה וטובה , ממליצים החוקרים לבדוק ולהשוות את תכולת המינרלים האמיתית המצויה במי שתייה ולהעדיף מים בעלי תכולה גבוהה ככל האפשר בסידן ומגנזיום. חשוב לזכור כי מי מים מותפלים אשר צריכתם בישראל הולכת וגוברת בישראל אינם מכילים מגנזיום כלל .

פלואוריד הוא מינרל נוסף שאפשר לקבל ממי שתייה. פלואוריד משתתף בבניית רקמת העצם והשן ונחשב לחיוני במניעת עששת שיניים בייחוד עבור ילדים עד גיל בקיעת כל השיניים אבל גם עבור מבוגרים. החל משנת 2014 הופסקה בישראל חובת ההפלרה של מי השתייה. כמות הפלואוריד במי הברז ובמים המסוננים אינה ידועה ויכולה להשתנות לעיתים קרובות. מבין חברות המים המינרליים הישראליות, נביעות היא היחידה שמציעה מים המכילים פלואוריד ממקור טבעי ובמינון בטוח המתאים לתינוקות וילדים.

מנגד, ישנם מינרלים שצריכה גבוהה ועודפת שלהם אינה רצויה במזון וגם במים.  כך למשל, מי השתייה בישראל עלולים להכיל כמויות גבוהות של נתרן, אותו רכיב המצוי במלח וקשור בהעלאה של לחץ הדם בקרב תינוקות ומבוגרים כאחד. הסיבות לרמות הנתרן הגבוהות במי השתייה בישראל קשורות בזיהום הקרקע ומי התהום, שאיבת יתר ובשימוש הגבוה במי קולחין להשקיית שדות. חשוב לזכור כי מסנני המים הביתיים או הרתחה אינם מצליחים לסלק מהמים את הנתרן ולכן כדאי לבחור מראש במים דלים בנתרן לשתייה, המכילים עד 20 מ"ג נתרן לליטר מים.

היות ומים הם הרכיב שאנו מכניסים לגופנו בכמות הגדולה ביותר מדי יום ולאורך שנים רבות, לרכיבים המצויים במי השתייה שלנו יש השפעה מצטברת ומשמעותית על הבריאות. כדאי להקדיש את זמן ומחשבה לבחירת המים שאנו ובני משפחתנו שותים.

מערכת נביעות  |

מערכת נביעות |