על מים, אהבה וגדילה נכונה

כל מה שחשוב על מים וילדים מאת : שרון דבוש – חלילי, דיאטנית קלינית, יועצת מדעית לחברת נביעות

מאת: שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת | 07 Oct
אם צעירה יושבת על ספה ונותנת לבנה התינוק לשתות מים מבקבוק

מים – בסיס החיים

בין שאת מניקה ובין אם לאו – על עובדה אחת אין עוררין: 90% מהחלב שאת מאכילה בו את תינוקך בחצי השנה הראשונה לחייו הם מים ! מים מהווים מרכיב חשוב ביותר בגופו של תינוקך ומערכות גופו תלויות במים על מנת לתפקד ומושפעות מאיכות המים שהוא מקבל.

הבדלים שקופים, אך משמעותיים

אומנם כל סוגי המים נראים אותו הדבר, אך למעשה בין טיפה לטיפה מסתתרים הבדלים גדולים:
מי ברז מגיעים ממקורות שונים ולכן יש לטפל בהם על מנת שיעמדו בתקנות המתאימות למי שתייה (למשל לחטא אותם בכלור).

מים מסוננים הם מי ברז שעוברים תהליך סינון כלשהו. הבעיה היא שרוב המסננים הביתיים אינם יכולים לסנן את כל הרכיבים הלא רצויים העלולים להימצא במי הברז ולכן יעילותם חלקית. בנוסף המסננים עצמם עלולים להוות בית גידול לחיידקים, ובכך לזהם את המים עצמם.

מים מינרליים טבעיים* נובעים ממקור תת קרקעי וראויים לשתייה כבר בנביעתם, ללא צורך בטיפול. הטבע מייצר אותם בתהליך איטי האורך שנים מספר ותחילתו בטיפות הגשם המחלחלות בשכבות קרקע נקיות. לפיכך, היתרון הבולט של המים המינרליים הטבעיים הוא בניקיונם ובטיחותם.

בנוסף, הרכבם קבוע ואינו משתנה לאורך שנים והוא מפורט על גבי כל כד, בקבוק או מארז מים, לידיעת הצרכנים.
*ע"פ הגדרת  תקנות בריאות העם ( מים מינרליים ומי מעיין ), התשמ"ז- 1986

לבחור מה שנכון לבייבי שלך

תינוקך רגיש במיוחד ועל כן כדאי שתבחרי עבורו מים באיכות הגבוהה ביותר:
מים נקיים ובטוחים לשתייה – מומלץ שתבחרי במים המחלחלים בקרקעות נקיות מזיהומים ונמצאים תחת בקרה ופיקוח יומיומיים וקפדניים, המבטיחים את איכותם.

מים בעלי הרכב מינרלים בריא – בעשור האחרון נערכו מחקרים רבים בנושא מים מינרליים שמצאו כי הרכב המינרלים המצוי במים יכול להעניק יתרון בריאותי משמעותי. בייחוד עבור תינוקות וילדים, רצוי לבחור במים דלים בנתרן ובחנקות , אשר מכילים סידן, מגנזיום  בכמות משמעותית ופלואוריד טבעי ובמינון בטוח לצריכה.

טיפ 1:

הרתחת מים נועדה על מנת לחטא את המים ולכן היא חשובה מאוד עבור תינוקות בחודשי חייהם הראשונים. אולם כדאי לדעת כי ההרתחה אינה מסלקת חומרים אחרים העלולים להיות במים כגון נתרן, כלור ,מתכות כבדות או שאריות של תרופות , דלקים וחומרי הדברה.

נביעות – כל הבריאות מהרגע הראשון

המים המינרליים של נביעות, הם מים איכותיים, נקיים ובטוחים לשתייה המגיעים היישר מאקוות ההר אשר בגליל העליון. הטבע מייצר אותם בתהליך איטי האורך שנים מספר ומהלכו מחלחלים המים בשכבות קרקע וסלע שאינן חשופות לזיהום וממיסים לתוכם מינרלים חיוניים. החלחול דרך סלעי הגיר מקנה למים הרכב האיכותי בעל יתרונות בריאותיים. המים של נביעות ידועים בכך שהם דלים בנתרן ( מלח ) ובחנקות ומכילים כמויות משמעותיות של סידן, מגנזיום ופלואוריד טבעי. לנביעות מגוון מוצרים לרכישת המים המינרליים בין אם אלו מגוון בקבוקי המים או בר מים לבית/למשרד.

טיפ 2:

העדפת שתיית מים היא הרגל בריא וחשוב לחיים . על מנת שגם תינוקך יתרגל ויאהב לשתות מים   שמשי לו מודל לחיקוי ותני לו לראות שגם את נהנית משתיית מים . החל מגיל 7 חודשים הציעי לו מים לשתייה במהלך היום,  בהזדמנויות שונות:  בקימה, אחרי ארוחה, במהלך פעילות ולפני השינה.

למה לבחור נביעות

  • המים של נביעות מחלחלים בקרקעות נקיות ונובעים כשהם נקיים ובטוחים לשתייה
  • המים שלנו נבדקים מדי יום מעל 150 פעם ועומדים בתקני איכות בינלאומיים מחמירים.
  • דלים מאוד בנתרן- ו שליטה בכמות הנתרן הנצרכת בקרב תינוקות רכים מסייעת בשמירה על לחץ דם תקין ומפחיתה עומס על הכליה. מחקרים מראים כי  צריכה עודפת של נתרן בשנת החיים הראשונה עלולה להגביר סיכון לפתח יתר לחץ דם בגיל המבוגר.
  • דלים בחנקות – שתייה של מים הדלים בחנקות הינה מומלצת במיוחד עבור תינוקות וילדים היות וצריכה עודפת של חנקות עלולה לעכב קשירת חמצן ובכך לפגוע ביכולת קליטת חמצן בקרב תינוקות.
  • חזקים בסידן -החיוני  לבנייה וחיזוק העצמות  והשיניים. מחקרים מראים כי סידן שמקורו במים נספג בצורה טובה ויכול לשמש את הגוף בדומה לסידן שמקורו במוצרי חלב.
  • מכילים כמות משמעותית של מגנזיום- מינרל חיוני לשמירה על תפקוד תקין של כלי הדם והלב. בדומה לסידן, גם המגנזיום משתתף בבניה וחיזוק של העצמות.
  • מכילים כמות קטנה אך משמעותית של פלואוריד טבעי -מינרל המשתתף בבניה וחיזוק אמייל השן ונחשב חיוני למניעת עששת שיניים
שרון דבוש – חלילי דיאטנית קלינית מוסמכת | מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.

שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת

מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.