כמה מים שתית היום ילד יקר שלי?

המלצות לשתיית מים עבור ילדים ועצות מעשיות להבטחת שתייה מספקת

מאת: שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת | 07 Oct
ילד יושב במטבח ושותה מים מכוס

מאת  :שרון דבוש חלילי , דיאטנית קלינית מוסמכת R.D.  , חברה בפורום תזונת ילדים של עמותת עתיד ( עמותת הדיאטנים בישראל ) , יועצת תזונה לחברת נביעות

שתייה מספקת לגוף נוזלים – כלומר מים .

המים חיוניים  היות והם משמשים מרכיב עיקרי של רוב תאי הגוף ובנוסף הם משתתפים פעילים במגוון רב של תהליכים.

ילדינו רגישים יותר מאתנו לרמת המים בגופם היות והם נמצאים בשלב של גדילה והתפתחות והמים משמשים כחומר גלם חשוב בתהליכים אילו. מחקרים מראים כי ירידה בכמות המים בגופו של הילד , ואפילו ירידה קלה בדומה לירידה הנצפית אצל כולנו בבוקר , לאחר שלא שתינו כל הלילה ( התייבשות קלה ) , נמצאה כמשפיעה  על היכולת של הגוף לתפקד כראוי.

כמו כן ,אחוז המים בגופם של ילדים גבוה יותר מזה של מבוגרים וחילוף החומרים שלהם מהיר יותר דבר המעמיד אותם  בסיכון גבוה יותר להתייבשות.

למה מים ?

שתית מים מספקת תאפשר לילדך תפקוד יעיל יותר של כל מערכות הגוף ויש לה השפעות משמעותיות היכולות להשפיע על הילדים גם בטווח הקצר וגם בטווח ארוך.

השפעות מועילות של שתיית מים ברמה היומיומית :

עלייה בכושר הריכוז והערנות

הגברת הזיכרון לטווח קצר

שיפור הקורדינאציה

שיפור הכושר הגופני

הפחתת כאבי ראש

הפחתת עייפות

ריכוך הצואה וזירוז היציאה

השפעות מועילות של שתיית מים בטווח הארוך:

מניעת השמנה

הפחתת עצירויות

הפחתת אבני כליה

זירוז החלמת פצעים והפחתת אקנה

הפחתת עששת שיניים ומחלות חניכיים

הורדת  סיכון למחלות כרוניות שונות , כולל סכרת , יתר לחץ דם וסוגים שונים של סרטן

כמה מים ?

כמות המים הדרושה לנו משתנה מאוד מאדם לאדם. ישנם גורמים רבים המשפיעים על הדרישה של גופנו למים כגון  גיל , מין , רמת פעילות , תפריט, תנאים סביבתיים ועוד. לפיכך בלתי אפשרי לחשב כמה בדיוק צריך לשתות והמומחים נעזרים בהערכות המבוססות על מחקרים שנעשו באוכלוסיות בריאות . במידה ונשתה יותר מהדרוש , עודפי מים יופרשו בקלות דרך הכליות.

המלצות השתייה לילדים על פי  האקדמיה האמריקאית למדעים*:

גיל כמות הנוזלים המומלצית לשתייה ליום (ללא קשר למזון הנצרך)
תינוקות 0-6 חודשים ניזונים אך ורק ממזון נוזלי (חלב אם או תחליף חלב אם המורכב מ-90% מים

ולכן במזג אויר נוח וכאשר התינוק בריא, אין צורך להוסיף לאם שתייה בנפרד)

7-12 חודשים 0.6 ליטר (3 כוסות **)
ילדים 1-3 שנים 0.9 ליטר (4.5 כוסות **)
4-8 שנים 1.2 ליטר (5 כוסות **)
נוער בנים:

9-13 שנים

1.8 ליטר (9 כוסות ** )
14-18 שנים 2.6 ליטר (13 כוסות **)
בנות:

9-13 שנים

 

1.6 ליטר (8 כוסות ** )
14-18 שנים 1.8 ליטר (9 כוסות ** )

* עבור ילדים בריאים , בתנאי מזג אויר נוח ובפעילות יומיומית רגילה .

** הכוונה לכוס בנפח 200 מ"ל.

מומלץ להגביר את כמות השתייה במצבים של הזעה מוגברת ושהייה במזג אויר חם ולח. עבור ילדים חולים , בייחוד במצבים של שלשולים , הקאות ומחלות חום יש להתייעץ עם רופא.

מספיק מים?

מים משתתפים בתהליכים שונים ורבים בגופנו  ולכן קשה לזהות מחסור קל בהם היות והוא בא לידי ביטוי במגוון של תופעות כלליות ולא ספציפיות.

מסיבה זאת חשוב במיוחד שאנחנו ההורים נלמד לזהות סימנים מחשידים וגם נעביר את התורה לילדים שלנו.

ילדים יכולים לבדוק בעצמם האם שתו מספיק במהלך היום באמצעות בדיקה של צבע השתן . למדו את ילדכם את הכלל הפשוט והיעיל : "פיפי צהוב -זה לא טוב , פיפי שקוף – אני אלוף " .

 סימנים נוספים היכולים להעיד מחסור מתמשך במים בגוף :

פנים סמוקות ולחיים אדומות , מיעוט שתן ( תינוקות: פחות מ 6 חיתולים רטובים ביום ו בכי ללא דמעות או עם דמעות ספורות., עבור ילדים ומתבגרים 8 שעות או יותר ללא השתנה), יובש בפה , כאבי ראש, עייפות (תינוקות וילדים עלולים להיות ישנוניים מכפי הרגיל ),

כיצד מעודדים שתיית מים  ?

העדפת שתית מים היא אחד ההרגלים החשובים שאנחנו ההורים יכולים להנחיל לילדנו. ככל שנתחיל במשימה מגיל צעיר יותר – זה יהיה קל ופשוט יותר.

תינוקות אוהבים מים ושותים אותם מרצון . במידה ונמשיך להתעקש להציע להם מים גם כשהם גדלים נקבל ילדים שאוהבים מים ושותים אותם כמובן מאליו.

ילדים שנחשפו לשתייה מתוקה יכולים אף הם להיגמל מהלהיטות למתוק ולהתרגל לאט ובהדרגה לטעם של מים כל עוד אנחנו ההורים נמשיך להציע ולעודד .

 כמו תמיד, זה מתחיל בהורים

דוגמא אישית היא תנאי הכרחי בכל מה שקשור בחינוך ילדים ולכן  הורים ששותים מים מהווים מודל  לחיקוי ויצליחו טוב יותר להנחיל זאת לילדיהם.

הרגל של בוקר

פתיחת הבוקר עם שתיית מים, לפני ההליכה לגן ולבית הספר היא הרגל שמומלץ לאמץ . שתיית מים על הבוקר תחזיר לגוף את המים שאבדו בלילה, תעודד יציאה לפני בית הספר, תעורר, תגביר ריכוז ותפחית סיכון לכאבי ראש בהמשך היום. עודדו את הילדים לארגן לעצמם לפני השינה בקבוק מים קטן ליד המיטה ולשתות ממנו מיד בקימה, אפילו עוד לפני צחצוח השיניים.

פק"ל מים

בקבוק מים אישי הוא ציוד חובה לפני כל יציאה מהבית בבוקר. מתבגרים זקוקים לשני בקבוקים לפחות. בקבוק שנכנס לתוך תא אטום יכול להישכח ולחזור הביתה מלא. לעומת זאת, בקבוק גלוי לעיניים וקל לשליפה מעודד את הילד לשתות לעיתים קרובות יותר. לפיכך, מומלץ להעדיף את תיקי הגב המכילים תאים חיצוניים משני צידי התיק, כך שבקבוק מים יכול להיכנס לתוכם בקלות ולהיות נגיש לילד בכל עת. חשוב להחליף את המים בבקבוקים מדי יום ולזרוק בקבוקים בלויים. בנוסף, פקק ספורטיבי יקל על השתייה (עבור הקטנים חשוב לפתוח עבורם את הפקק בפעם הראשונה).

תזכורת יומית

במידה וגם הילד הפרטי שלך שוכח לשתות באופן קבוע , כדאי להזכיר לו לפני היציאה מהבית לשתות בכל הפסקה ולהחזיר הביתה בקבוק ריק.

מתאפקים ?

במידה וגילת שילדך  שמעדיף להימנע משתייה על מנת שלא יצטרך ללכת לשירותים בבית הספר כדאי לברר מה ניתן לעשות בכדי לשפר את המצב   וכיצד ניתן להקל על הילד.  ילד שיבין שההתאפקות אינה בריאה וכמוה לא הימנעות משתייה יהיה נכון יותר לשתף פעולה ולחפש פתרונות יצירתיים.

ושאלה לסיום

בתום הלימודים חשוב לשאול  גם על מצב השתייה  ולברר בנחת מה וכמה שתה ילדכם היום בבית הספר. עצם ההתעניינות מסמנת את חשיבות הנושא וגם מאפשרת מעקב צמוד.

שרון דבוש – חלילי דיאטנית קלינית מוסמכת | מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.

שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת

מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.