מים מינרליים לתינוק - כל היתרונות!

השאלה האם מותר לתת מים מינרליים לתינוק הפכה להיות שאלה פופולרית בקרב אמהות רבות. מים הם המרכיב העיקרי בתזונה של כולנו ושל תינוקות בפרט. 90% מהחלב שתינוקך יונק בחודשיו הראשונים הם מים והם מרכיבים כ-75% מתאי גופו.

מאת: מערכת נביעות | | 22 Oct
תינוק שותה מים מבקבוק במיטה

לאור העובדה שמים הם חומר הגלם העיקרי לבניית איברים ורקמות והם גם האחראיים לרוב התהליכים המתרחשים בגופו של תינוקך כדאי להקדיש תשומת לב לבחירה במים איכותיים עבורו. מים מינרליים הם בחירה נבונה ונכונה עבור תינוקות בזכות רמת הניקיון הגבוהה שלהם ובטיחותם לשתייה.

גופם של תינוקות עשוי בעיקר ממים!

מים לוקחים חלק בבניית התאים ומשתתפים בתהליכים כימיים שונים הנחוצים להתפתחות ולתפקוד תקינים. בנוסף, מים דרושים לתהליכים רבים נוספים כגון ספיגה ועיכול, ויסות חום הגוף, סיכה של המפרקים, ייצור רוק (החיוני לשמירה על בריאות החניכיים והשיניים, לבליעה ולדיבור) ועוד. היות ומים הם המרכיב העיקרי בתזונה של תינוקות, לאיכות המים שאנו בוחרות עבורם יכולה להיות השפעה משמעותית על התפתחותם ועל בריאותם.

מים מינרליים – בטוחים ובריאים לתינוקות

איכות מי השתייה בישראל הוא נושא שמטריד הורים רבים המחפשים פתרונות שתייה ראויים עבור ילדיהם. יש המתלבטים בשאלה האם לתת מים מינרליים לתינוק או מי ברז. בשנים האחרונות חל שיפור באיכות מי השתייה בישראל הודות לשימוש הגובר במים מותפלים ועדכון תקנות מי השתייה. יחד עם זאת עדיין קיימים הבדלים ניכרים בין סוגי המים השונים לשתייה. עיקר ההבדלים הם ברמת הבקרה והפיקוח על המים היוצאים מהברזים או ממתקני הסינון הביתיים למיניהם ומידת ניקיון המים ממזהמים שונים.

נקיים במיוחד

היתרון העיקרי של מים מינרליים לתינוק הוא הבטיחות הגבוהה שלהם בזכות היותם נקיים מחיידקים מזיקים ומזהמים כימיים שונים המגיעים מהקרקע או הצנרת. להבדיל ממי ברז ומי ברז מסוננים המגיעים ממקורות רבים באיכות משתנה, מים מינרליים מגיעים ממקור יחיד ואיכותי שאינו חשוף למזהמים סביבתיים. החלחול בקרקע נקייה ודלילת אוכלוסין הוא זה שאחראי לעובדה שמים מינרלים אינם זקוקים לתיקון או שיפוץ וניתן לשתות אותם כפי שהם ללא צורך בחיטוי בכלור או טיפול אחר.

בהשוואה למי שתייה אחרים, מים מינרליים אינם תלויים בצנרת העירונית והביתית ולכן אינם חשופים לעופרת או מתכות אחרות העלולות להתמוסס אל תוך המים.
ניקיון המים הוא פרמטר חשוב ומשמעותי לבחירת מי שתייה לתינוקות. ההתפתחות המואצת הכוללת בניית תאים והגדלת איברים ורקמות מחייבת חומרי גלם איכותיים. מערכות גופם של תינוקות רגישות יותר מאילו של מבוגרים וגם היכולת שלהם להתמודד מול מזהמים אינה יעילה מספיק. בחירה במים המגיעים ממקור נקי ובטוח היא יתרון.

פיקוח ובקרה קפדניים

גם בנושא הפיקוח והבקרה יש למים המינרליים יתרון בהשוואה למים אחרים, בייחוד עבור תינוקות. החוק מחייב לבדוק את מי הברז בנקודת ההפקה ובמערכת העירונית, הם אינם נבדקים שוב לאחר שזרמו בצנרת הבניין ו/או הבית. מכאן שההשפעה של הזרימה בצנרת העירונית ובצנרת בניין על איכות והרכב המים אינה נלקחת בחשבון.
מים מינרליים לעומת זאת נבדקים בקפדנות במפעל לפני ואחרי תהליך הבקבוק. כמו כן נעשות בדיקות גם לאורך כל חיי המדף שלהם. חברות המים המינרלים נותנות אחריות על איכותם – לכל מארז, כד ובקבוק.

תקנות מחמירות

מלבד תקנות בריאות העם (איכותם התברואתית של מי שתייה ומתקני מי שתייה) מים מינרלים מחויבים לעמוד גם בתקנות מיוחדות ומחמירות יותר תקנות בריאות העם (מים מינרליים ומי מעיין). המים המינרלים של נביעות נבדקים במפעל באופן קבוע מדי יום ובסך הכל כ 150 בדיקות איכות ביום. מלבד אישור משרד הבריאות הם גם נושאים תקנים בינלאומיים נחשבים.

הרכב מינרלים המתאים לתינוקות

בעוד שההרכב של מי הברז משתנה ואינו ידוע, מים מינרליים של נביעות מתאימים לתינוקך גם בזכות הרכב המינרלים שלהם. בעקבות  החלחול בסלעי גיר ודולומיט המים מכילים סידן ומגנזיום, פלואוריד טבעי במינון בטוח והם דלים מאוד בנתרן ובחנקות. את יכולה לדעת בכל רגע מה בדיוק התינוק שלך מקבל: ההרכב של המים הינו קבוע, ידוע ומפורסם לכל על גבי התווית.

ניתן להרתיח ללא חשש

חשוב לזכור כי על פי הנחיות משרד הבריאות יש להרתיח את כל מי השתייה כולל מים מינרלים לתינוקות עד גיל שנה. ניתן להרתיח את המים המינרלים של נביעות ללא כל חשש. כשמרתיחים מי ברז כדאי לדעת כי ההרתחה אכן הורגת חיידקים אך אינה מסלקת מהמים מתכות, נתרן או מזהמים אחרים במידה וקיימים .

למה לחשוב פעמיים לפני שבוחרים מים

לתינוקך מגיעה התחלה חדשה, נקייה ובטוחה. מים מינרליים לתינוק הם בחירה מוצלחת בזכות העובדה שמגיעים ממקור נקי ובטוח . בנוסף, המים המינרליים של נביעות מכילים מגנזיום טבעי בשונה ממים מותפלים הנמצאים כמעט בכל ברז או בר מסנן.

האם צריך להרתיח מים מינרליים עבור תינוקות?

כן. הנחיות משרד הבריאות הישראלי הן להרתיח את כל סוגי המים, כולל מים מינרליים, עבור תינוקות עד גיל שנה.
יש לציין, כי אין שום בעיה בהרתחה של מים מינרליים , גם לאחר ההרתחה איכותם נשמרת.

 

מערכת נביעות  |

מערכת נביעות |