מדריך הורים מקוצר: כיצד לעודד ילדים לשתות מים?

הקיץ הישראלי מזכיר לנו שצריך לשתות והרבה. זה זמן טוב לשמש דוגמא ולהנחיל לילדים את אחד ההרגלים החשובים לאורח חיים בריא וחיוני: שתיית מים בכמות מספקת. אם גם אתם מגלים שבקבוקי המים ששלחתם בבוקר עם הילדים חוזרים מלאים מסתבר שאתם בחברה טובה. אז מה עושים? לא מוותרים ופותחים בקמפיין מתוחכם לעידוד שתיית מים בקרב הקטנים. גם אתם תרוויחו.

מאת: שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת | 07 Oct
ילדה עם קוקיות עומדת ליד קיר ומביטה לתוך כוס מים

דברו על זה: כמו תמיד, צריך לדבר על זה… כמעט בכל גיל אפשר לשוחח עם הילדים על כך שהמים חשובים מאוד לגוף. חשוב לדבר בנימה חיובית ולא בהפחדות. הסבירו בפשטות ובנחת  שהגוף שלנו עשוי בעיקר ממים והדם שזורם בצינורות הוא בעצם מים שלתוכם נמסו חומרים שונים. ספרו שהמים מסיעים מזון לכל תא בגוף ושהם עוזרים לגוף לנקות את עצמו מבפנים (הם עוזרים גם לפיפי וגם לקקי לצאת החוצה מהגוף). אפשר לקצר או להרחיב ולהשתמש באנלוגיות ציוריות בהתאם ליכולת ההבנה של הילד. עצם השיחה על הנושא מסמנת את חשיבותו.

לטיפים נוספים על שתיית מים וילדים לחצו כאן

הדגישו בפניהם:

בימים חמים אנחנו מזיעים יותר (ולא תמיד מרגישים, כמו למשל כשיש מזגן או כשנמצאים בתוך מים כמו בים או בבריכה) והזעה פירושה שהמים בורחים מהגוף ולכן חשוב מאוד להחזיר אותם לגוף.

לא יודעים? תשאלו:

הקפידו לשאול אותם על שתיית המים שלהם. רובנו מתעניינים יותר במה שהילד אכל ומזניחים את השתייה. תתרגלו לברר גם על מה וכמה שתה. בכך שניתן לילד בקבוק מים מינרליים, נאפשר לעצמנו לעקוב בנוחות אחרי הכמות שנצרכה במשך היום בגן או בכיתה. אפשר גם לערוך בערב סיכום יומי של סך השתייה ולעודד השלמות במידת הצורך.

הבטיחו גישה חופשית:

יש לאפשר לילדים גישה חופשית ונוחה למים ככל האפשר, אם הילדים יכולים להגיע אל המים בקלות סביר להניח שהם ישתו יותר. למשל, מומלץ למקם בר מים באזור בו נמצאים הרבה בבית ולאו דווקא במטבח.

הפכו את המים לזמינים:

דאגו לצייד אותם בבקבוק מים לכל מקום ופעילות באופן קבוע . פקק ספורטיבי יקל על הקטנים ( וודאו שהם יכולים לפתוח את הפקק בעצמם, רצוי לפתוח עבורם את הפקק בפעם הראשונה ), פזרו בבית בקבוקים או קנקני מים,הציעו להם מים כשהם מארחים חברים, צופים בטלוויזיה או עסוקים בפעילות אחרת.

הפעילו אותם :

הציעו להם לבחור לעצמם כוס , לקשט את הבקבוק , למזוג לעצמם. גם אם נשפך לא נורא – למדו אותם היכן נמצא הסמרטוט וכיצד מנגבים.

השתמשו בעזרים טקטיים:

בדקו אילו עזרים  מעודדים אותם לשתות –  האם הם שותים טוב יותר מבקבוק או מכוס? אולי מכוס צבעונית ומעניינת ? אולי מכוס עם קש  ?( אפשר להיעזר גם בקוביות קרח בצורות מעניינות …). כמובן שאפשר גם לגוון ולנסות כל יום מהכל.

הכריזו על הפסקות שתייה יזומות :

מדי פעם הכריזו על הפסקת שתייה שבה כולם ( כולל אתם ) הולכים יחד לשתות. אפשר גם להחליט ביחד על זמנים קבועים לשתייה: שותים מים אחרי כל ביקור בשירותים או לפני כל ארוחה וכדומה. הפסקת פרסומות בטלוויזיה יכולה להפוך להזדמנות מצוינת…

אל תסתכלו באסלה אלא במה שיש בה:

למדו את ילדיכם להציץ לאסלה ולבחון את צבע השתן. צבע השתן הוא מדד מצוין לבחון האם שתינו מספיק. צבע השתן צריך להיות דומה יותר ללימונדה מאשר למיץ תפוחים. אל תתביישו לשאול את הקטנים על הצבע ולנתח יחד את התוצאות…

שמשו דמות לחיקוי:

תנו לילדים שלכם לראות שגם ההורים שלהם נהנים משתית מים!

בנימה אישית – מניסיונה של אמא דיאטנית…

שמחת בית השואבה:

את בתי הצעירה לימדתי "לשמח את הגוף שלה" (זה משפט שמחולל אצלה פלאים ומגייס את הכוחות שלה במקרים רבים). בכל פעם שהיא שותה מים היא כבר יודעת לבד לספר ש"עכשיו הגוף שלה ממש שמח". אם קונים בקבוק מים יפה השמחה נהיית כפולה ומכופלת!

צבעים ונהנים:

צבע הפיפי הפך לסוגיה שדנים עליה. הקטנה מדווחת בדייקנות על הצבע כולל פירוט הגוונים המיוחדים שלו… ואנחנו משננות יחד את התורה:

"פיפי צהוב – זה לא טוב

פיפי צהבהב – לשתות מוטב

פיפי שקוף – אני אלוף! "

משחקים הם להיט בקרב ילדים, אז למה לא להמציא משחקים שעל הדרך יעודדו אותם לשתות? גם הקטנה וגם הגדולה משתפות איתי פעולה בהתלהבות רבה כשאני מציעה להם את משחק ה "מיקי מאוס" : הרעיון דומה לזה שעומד מאחורי המשחק "כיסאות מוזיקליים" : הן שותות מהבקבוק כל זמן שאני מכריזה ברצף מבלי לעצור "מיקי מיקי מיקי …" ברגע שאני אומרת " מאוס"  חובה עליהן להפסיק מיד לשתות. אפשר להכניס גם בלבולים ולומר במקום "מאוס" מילים אחרות שנשמעות דומה. כמובן שגם "דונלד דק" יכשר למלאכה.

אז חזקו ואמצו או יותר נכון שתו ואמצו, בהצלחה!

לקריאת מאמרים נוספים במגוון נושאים לחצו כאן

שרון דבוש – חלילי דיאטנית קלינית מוסמכת | מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.

שרון דבוש – חלילי | דיאטנית קלינית מוסמכת

מאמינה מושבעת בשתיית מים כבסיס לתזונה נכונה. חברה בעמותת עתיד – עמותת הדיאטנים הקליניים בישראל, פעילה בפורום תזונת ילדים ובפורום בריאות הציבור , ומכהנת כיועצת לקידום בריאות בתוכניות להזנת ילדים ברשויות מקומיות.